HPV, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znate

Lira Blog 2024-12-04

Saznajte sve o HPV virusu, kondilomima, dijagnostici, lečenju i preventivnim vakcinama. Kako se prepoznaju simptomi i gde potražiti pomoć?

HPV, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znate

Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ove neprijatne tvorevine najčešće se javljaju na genitalijama, anusu, a ređe na ustima ili drugim delovima tela. Klinički se manifestuju kao mekane, izdužene izrasline beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom.

Važno je naglasiti da postoje različiti tipovi HPV virusa. Neki od njih, poput tipova 6 i 11, izazivaju vidljive kondilome koji retko prelaze u rak, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do raka grlića materice, ali proizvode ravne, gotovo nevidljive lezije.

Dijagnoza: Zašto je važno tražiti drugo mišljenje?

Iskustva pokazuju da dijagnoza kondiloma može biti izazovna. Neki stručnjaci mogu pogrešno identifikovti promene, što može dovesti do nepotrebnih terapija. Postoje slučajevi gde su pacijenti dobijali kontradiktorne dijagnoze - od kondiloma do polipoza uzrokovanih pojačanim lučenjem vaginalnog sekreta.

Zbog toga je ključno potražiti mišljenje više stručnjaka pre nego što se započne sa bilo kakvim lečenjem. Razlike u dijagnozi mogu biti posledica subjektivne procene, stadijuma promena ili čak različitih iskustava lekara.

Metode lečenja kondiloma

Terapija kondiloma zavisi od njihove veličine, lokacije i opštog zdravstvenog stanja pacijenta. Najčešći pristupi uključuju:

  • Krioterapiju - zamrzavanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana
  • Laser terapiju - posebno efikasna za unutrašnje kondilome
  • Topikalne preparate - kao što su podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil kreme
  • Hirurško uklanjanje - za veće ili upornije promene

Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo uklanja njegove vidljive manifestacije. Zbog toga su recidivi česti, a pacijentima se savetuje apstinencija od seksualnih kontakta tokom terapije.

HPV vakcine: prevencija raka grlića materice

U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV virusa - Cervarix i Gardasil. Ove vakcine deluju na kancerogene tipove HPV-a, posebno 16 i 18, koji uzrokuju 70% slučajeva raka grlića materice.

Vakcinacija se preporučuje devojkama između 9 i 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Cena po dozi iznosi oko 150 evra, a potrebne su tri doze u razmaku od dva i šest meseci nakon prve aplikacije.

Iako vakcine ne leče postojeće infekcije, studije pokazuju da su u 100% slučajeva sprečile pojavu raka grlića materice kod žena koje su po prvi put bile izložene virusu nakon vakcinacije.

Kondilomi tokom trudnoće

Zbog fiziološkog pada imuniteta, trudnice često doživljavaju ubrzano širenje kondiloma. Lečenje je neophodno tokom cele trudnoće i može uključivati laserske vaporizacije, posebno u poslednjih 15-20 dana pre porođaja ako su promene na grliću materice.

Bez obzira na starost trudnoće, terapija mora biti praćena kako bi se sprečile komplikacije tokom porođaja i vertikalni prenos virusa na novorođenče.

Zaključna razmatranja

HPV infekcije i kondilomi predstavljaju značajan zdravstveni problem, posebno zbog psihološkog tereta i mogućih dugoročnih posledica. Ključni koraci u borbi protiv ovog virusa uključuju:

  1. Redovne ginekološke preglede i PAP testove
  2. Traženje drugog mišljenja u slučaju sumnje na kondilome
  3. Ranu vakcinaciju pre početka seksualnog života
  4. Svesnost o načinima prenošenja i prevencije

Iako HPV infekcija može biti izazovna za lečenje, adekvatnom prevencijom i pravovremenom terapijom moguće je značajno smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.